Bar Açarken Neye Dikat Etmeliyiz

Yorum yapılmamış

Bar Açarken Neye Dikat Etmeliyiz, Barlar eğlenmek için uygun yerler olsalar da işletilmek için riskli olan bir iş koludur. Açılan her dört bardan bir tanesi ne yazık ki ilk yıllarında kapatılmak zorunda kalmaktadır. Yine de bar açmak için kolları sıvayanların dikkat etmesi gereken konular ise şunlardır.

Öncelikle barlar genellikle birbirlerine yakın yerlerde açılmaktadır. Bu sebeple rakiplerin konumları çok ama çok önemlidir. İstediğiniz barı açmadan önce rakiplerinizin analizlerini yapmaları ve onların eksiklerini ve artılarını belirlemelisiniz.

Daha sonrasında dikkate almanız gereken konu ise bar işleten kişilerin çalışma saatlerinin çok uzun olduğudur. Barlar gündüz açılırlar ve sabaha karşı kapatılırlar. İşletmeye başlanılan ilk zamanlarda işletmecinin bütün bu zamanlarda işinin başında olması sistemin oturtulabilmesi açısından önemlidir.

Bar açılırken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise yasal mevzuatlardır. Barlarda içki satışı olduğu için alınması gereken ruhsatlar diğer yiyecek içecek işletmelerinden farklılık göstermektedir. Alınacak içki satış ruhsatının ise uyulması gereken kuralları oldukça fazladır.

İş pilanı Yapmak

Bar acarken neye dikat etmeleyiyiz

Barların kapanmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi de yetersiz kalan sermayelerdir. Bunun önüne geçebilmek için ayrıntılı bir şekilde hazırlayacağınız iş planı ile yatırım kurumların ya da bankaların kapılarını çalabilirsiniz. Elamanlarını kontrol altında tutmak içi tablet menu restoran otomasynu kulanmak şartır.

Eğer hizmet vermek istediğiniz bölgede yapılan içki satış oranları düşük ise o zaman menünüze yiyecek kısmını da ekleyerek satışlarınızı arttırabilirsiniz. Ancak menülere eklenecek yiyeceklerinde uyulması gerek yasal zorunluluklar getirdiğini aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. 

Bar açarken neye dikat etmeliyiz

Bar açmak kimisi için emeklilik planı olurken kimisi için ise hayallerinin işi olmaktadır. Hemen hemen herkesin aklından bir kere de olsa bar açma fikri geçmiştir. Bu fikrini aksiyona dökmek isteyenler için hazırladığımız yazımızda bar açarken dikkat edilmesi gereken bir kaç noktayı bulacaksanız.

  1. Mekan seçimini yaparken dikkatli olun. Özellikle kapanmış olan bar mekanlarını düşünüyorsanız kapanan barın neden kapandığını mutlaka öğrenin. Ayrıca mekanın ana yollara yakın olduğundan emin olun. Mekanla ilgili dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise barınızın görünebilir olmasıdır. Mekanın öğrenci bölgelerine ya da iş yerlerine yakın olmasına dikkat edin.
  2. Barınızın mutlaka bir teması olmalıdır. Seçeceğiniz tema müşteri profilinizi de belirleyecektir. Bu sebeple satacağınız içkilerden, mekanın konumuna kadar her şey tema ile bağlantılıdır.
  3. Eğer canlı müzik olan bir bar açmayı düşünüyorsanız o zaman hedef kitlenizin hoşuna gidebilecek müzik türlerini çalan gruplarla çalışın. 
  4. Barınıza bir isim bulun. Ancak bu isimin internette arandığında sizin barınızdan başka bir şey çıkmayacağına emin olun.
  5. Dikkat çekici bir menü hazırlayın. özellikle barınızda yiyecek ve kokteyl servisi yapacaksanız bu çok önemli bir adım olacaktır.
  6. Açılıştan önce mülk sahibinden bütün tadilatları yapmasını isteyin. Ayrıca açılış ruhsatı verecek kurumların müfettişlerini davet ederek eksiklikleriniz en kısa süre de giderin. 
  7. Pazarlamanızı çok dikkatli yapın.
  8. Ses sistemlerini, tesisat ve elektrik gibi konuları atlamayın.
  9. Promosyon ürünlerini atlamayın.
  10.  Çok iyi bir cafe restoran programı bulmanız.
Önceki yazı
Adisyon Bulut Sistemi Nasıl Çalışıyor?
Sonraki yazı
Paket Servis Programı Faydaları
Yorum yapabilmek için oturum açmalısınız.