Cafe İşletmeciliğinin Püf Noktaları

1 Yorum
Cafe İşletmeciliğinin Püf Noktaları

Cafe işletmeciliğinin püf noktaları hayatı boyunca herhangi bir cafeye gitmemiş olan insan bulmak neredeyse mümkün değil. Her yaştan insan cafelere giderek burada kaliteli bir şekilde zaman geçirebiliyor. Çok kısıtlı bir müşteri portföyünün olmayışı da insanların cafe açma kararı almasında çok önemli bir etmen. Birçok kişi satılan ürünlerin kolay hazırlanabilen ürünler olması ve herkese hitap etmesi sebebiyle başarılı olacağından emin bir şekilde cafe açmaktadır. Ancak zorluklar genel olarak işletmenin açıldığı günden sonra kendisini gösterir.

Cafelerin başarılı olabilmesi için çok sayıda farklı etmenin başarılı bir şekilde geçilmesi gerekir. Maalesef bu etmenlerin tamamı işletmecilere bağlı değildir. Birçok farklı durum cafelerde hakim olan huzurlu gidişatı değiştirebilir. Cafe işletmeciliğinde tecrübeli kişiler cafe işletmenin püf noktalarıkonusunda da bilgi sahibidir. Ancak cafe sipariş sistemi kullanılsa veher adım doğru atılsa dahi başarı gelmeyebilir. Bunda diğer cafelerin başarısı ya da başarısızlığı etkili olabilmektedir. Bazı durumlarda farklı bir cafenin gerçekleştirdiği başarısız bir hamle diğer tüm cafeleri olumsuz etkilemeyi başarır.

Gıda Uygunluğunun Sağlanması

Yemek sektöründe hizmet veren işletmelerde yaşanabilen en önemli sorun yiyecekler sebebiyle insanların rahatsızlanmasıdır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda tekrar o müşteriyi kazanmak neredeyse imkânsız olur. İnsanlar, tükettikleri gıdalardan dolayı zarar gördüklerinde hemen etrafındaki insanlara bunu anlatmaktadır. Böylece işletmenin olumsuzluğu kısa süre içerisinde yayılabilir. Böyle sorunlarla karşılaşmamak adına mutfakta uyulması gereken kurallara sadık kalınması gerekir. Cafe restaurant pos sistemi üzerinden takip edilerek tedarikçilerden alınan malzemelerin kalitesi de bu aşamada etkili olur.

Cafeler müşteri memnuniyeti için attığı adımların yanı sıra yasal süreçte de adımlar atmalıdır. Yemek sektöründe hizmet verilebilmesi için belirli uygunlukların sağlanması gerekir. Cafe işletme rehberiiçerisinde açıkça belirtilen uygunlukların sayısı oldukça fazladır ve işletmecilerin gözü korkabilir. Ancak bu uygunlukların tamamı cafelerin hali hazırda uyması gereken kurallardır ve ekstra bir çabaya çok fazla gerek olmaz. Bu uygunlukları görünce en rahat şekilde bunları aşabilmek için danışmanlar ile çalışmaya başlayan işletmeler paralarını boşa harcayacaktır. Belki uygunluklar geçilebilir ancak o harcamanın cafenin kendisine yapılması çok daha büyük etkiler yaratacaktır.

Abartılı Mutfak Hatası

Başarılı bir işletmenin hazırlanmasında cafe işletme rehberi içerisinde de ayrıntılı olarak bahsedilen mutfakların önemi çok büyüktür. Mutfakların harika bir şekilde tasarlanması önemli olur. Ancak burada yanlış bilinin ilk etmen en profesyonel ve güçlü mutfağa sahip olan cafenin en başarılı olacağını düşüncesidir.

Mutfakların başarıda etkin bir rol oynaması için en uygun şekilde tasarlanması gerekir. İlk etapta çok abartılı bir mutfak hazırlanırsa büyük bir maliyetin altına girilmiş olur. Birçok durumda bu seviyede bir mutfak gerekli olmamaktadır. Mutfağa harcanan ücretler adisyon programı gibi çok daha başka alanlara harcandığında büyük etkiler yaratabilir. Bu sebeple de menülerin hazırlanması ve bu menülere göre ihtiyacı en iyi şekilde karşılayacak olan mutfakların seçilmesi gerekir.

Önceki yazı
Restoran İşletmeciliğinin Püf Noktaları
Sonraki yazı
Mobil Caller ID İle Çağrılar Cevapsız Kalmaz
Yorum yapabilmek için oturum açmalısınız.