Restoran Konseptleri

Yorum yapılmamış
Restoran-Konseptleri

Günlük hayatta insanların zorunlu veya keyfi olarak gıda ihtiyaçlarını karşılayacakları işletmeler restoran olarak adlandırılır. Restoran, sunduğu gıdanın çeşidi, servis türü veya kapasitesi ne olursa olsun sektörel olarak aynı isme sahiptir. Bu anlamda da her restoranın açılmasından işletilmesine ve sürekliliğine kadar belirli ve benzer koşulları vardır.

Restoran açmak profesyonel bir yapıyla önce bütün çizgileri belirledikten sonra yapılabilecek bir iştir. Örneğin, bir restoranda misafirlerin sizden ne talep edeceğini hesaba katmanız gerekir. Yani misafir ücret karşılığında nasıl bir hizmet almak istiyor, ne kadar ücret ödemek istiyor ve ne yemek istiyor sorularının cevaplanması gerekir. Bu cevaplara bağlı olarak hizmete girecek restoran için konsept belirlenebilir.

Restoran Konsepti Nasıl Seçilir?

Misafirlerin taleplerine göre kafeterya veya restaurant işletmelerinin açılması koşullarında, öncelikle ne yemek istedikleri düşünülür. Çünkü misafir deniz ürünleri, et, tabldot yemek, yöresel yemekler, pizza, hamburger, döner, hamur işleri, içecek veya ocak başı lezzetler gibi seçeneklerin herhangi birini isteyebilir. İşletmecinin bu istekleri göz önünde bulundurarak doğru konumda doğru müşteriye hitap eden bir seçenek ile konsepti belirlemesi gerekir.

Restoran konseptleri belirlenirken örneğin steakhouse restoran açılacak ise dekorasyon, fiyatlar ve servis usulleri de buna göre belirlenir. Çünkü her konseptte cafe restoran işletmeciliği nasıl yapılır sorusunun cevabı ayrı olacaktır. Eğer bir fastfood restoran işletecekseniz, self servis hizmet vermeniz normal olurken, bir et restoranında masaya servis ihtiyacı bulunur.

Restoran ya da kafeteryalarda konsept her ne olursa olsun işletmenin sağlıklı bir şekilde yürümesi için cafe restoran otomasyonu kullanımı tercih edilebilir. Belirlediğiniz restoran konseptine göre GoPOS otomasyonlarıyla ödeme, adisyon, sipariş, paket servis, gıda takibi, maliyet takibi gibi her işlevi kolaylıkla yerine getirmeniz mümkündür.

Önceki yazı
Kare Kod Menü Geleneksel Menülere Göre Avantajları ve İşletmeler için Yarattığı Değişim
Sonraki yazı
GoPOS Kolay ve Hızlı Tüm İşlemler Tek Ekranda
Yorum yapabilmek için oturum açmalısınız.